0 532 685 75 10 & 0 232 388 25 10 TESSATEKNIK @ gmaıl.COM

Projeksiyon cihazı kullanımındaki dikkat edilecek hususlar

Projeksiyon Lambası Projeksiyon Projeksiyon cihazı kullanımındaki dikkat edilecek hususlar

Projeksiyon

Projeksiyon cihazı kullanımındaki dikkat edilecek hususlar

Posted By admin

Projeksiyon cihazları çok eski zamanlardan beri var olan beyaz perdede görsel yansıtmayı sağlayan cihazlardır. Sinema ile birlikte varolmuştur ve var olmaya devam etmektedir.

projeksiyon-lambasi

Projeksiyon Lambası Değişimi

Günümüzde insanlar film izleme keyfini beyaz perde den projeksiyon izleyerek devam etmektedirler. Ve asla televizyon teknolojisi beyaz perdenin keyfini veremez. Film en keyifli biçimde beyaz perdeden izlenir. Sizin beyaz perdeniz de projeksiyon cihazınızdır.

Kullandığımız projeksiyon cihazlarına ait teknik olarak bazı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Projeksiyon cihazları günümüzde dijital olarak sunulmaktadır. Bunlar LCD ve DLP teknolojisi olarak ikiye ayrılmıştır. Bu her iki teknolojinin de birbirinden üstün özellikleri vardır.

DLP projeksiyon teknolojisi

(Digital Light Processsing) Dijital ışık işleme olarak adlandırılan cihazın içinde bulunan DMD görüntü ünitesi sayesinde milyonlarca mikro aynalardan oluşan mekanik bir sistemdir. Avantajları; kontrast oranınının çok yüksek olması, yüksek lümen verme şansının olması. Daha az optik üniteye sahip olmasıdır.

Renk çarkı ile görüntü işleme 7 renk beraberinde görüntü işleme yeteneğine sahiptir.

Dezavantajı; DMD Chip görüntü ünitesinin arıza yapması olarak adlandırılabilir.Görüntüde ölü piksel kayıpları başladığı zaman bu pikseller birkaç adet ile başlar ve zamanla tüm ekrana yayılır. Bu durumda DMD görüntü işlemcisinin değişmesi gerekmektedir. Çünkü görüntü bu birimde oluşmakta olduğu için ölü pikseller meydana gelir.

DMD ünitesini dünya üzerinde tek bir firma üretmektedir. Texas Instruments firması Amerika’da üretmektedir. Dolayısıyla arıza oluşması durumunda fiyatları yüksektir.

LCD projeksiyon teknolojisi

(liquid crystal display) Sıvı Kristal Ekran olarak geçen bu teknoloji 3 adet görüntü işlemcisinin bir prizma da birleşerek mercek vasıtasıyla ekrana yansıtılmasından meydana gelmektedir.

projeksiyon tamir

LCD projeksiyon DLP teknolojisine göre belirgin canlı renkler elde etmemizi sağlar. 3 renk canlı ve stabil görüntü almamızı sağlar. Görüntüyü bize aktarırken doğada bulunan gökkuşağı ışık tayfının bize sunduğu renk dağılımını sağlayarak bize daha kaliteli renkler sunmaktadır.

İçinde çok fazla optik ünite bulunduğundan daha fazla bakım ihtiyacı hisseden cihazlardır.beyaz perdede en çok keyif alınacak teknoloji LCD teknolojidir. Kesinlikle ölü piksel durumu oluşmaz. Sadece cihazın üzerindeki filtrenin belirli aralıklarla temizlenmesi yeterli olacaklardır. ışık kaynağı bütün projeksiyon cihazlarında ultra short lamp adı altında bu cihazlara ait ışık kaynağı ünitesidir.

Bu lambalar yüksek ışık kaynağına sahip civa buharlı lambalardır.Bu lambalar teknik olarak yüksek teknolojik lambalardır.Cihaz ilk çalışmaya başladığı andan itibaren lambanın çektiği akımı ve bütün sistemi kontrol eder. Eğer bir yerde bir problem varsa cihaz ikaz verir. Bu ikazlar lamp veya temp şeklinde olmaktadır.

Lamp ikazı lambada bir sorun olduğu manasına gelmektedir. Aynı zamanda cihazda farklı bir teknik problem var ise projeksiyon lambası yanmamaktadır. Dolayısıyla lamp ikazı verebilmektedir. Bu durumda cihazı daha fazla zorlamadan hemen teknik servise göndererek en doğru arıza tespiti yapılmalıdır. Dolayısıyla boşu boşuna lamba almak zorunda kalmazsınız.

Temp uyarısı ise adından da anlaşılacağı üzere sıcaklık ile ilgili bir sıkıntı olduğunu göstermektedir. Hemen teknik servise başvurarak arıza konusunda doğru karar verilmelidir. Kesinlikle teknik servis uyarısıdır. Hemen projeksiyon teknik servisine göndermeniz tavsiye edilir.

Tagged

Visit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On Instagram